În perioada 2 – 5 septembrie 2021 a avut loc cel mai așteptat eveniment sportiv marca Hospices of Hope Moldova - Hospice Bike Tour 2021. Proiectul este dedicat iubitorilor de ciclism care doresc să îmbine sportul cu o cauză care merită susținută. Astfel, în acest an fiecare dintre participanți, pe lângă provocarea de a parcurge peste 400 km pe bicicleta prin văi și dealuri, și-a propus să colecteze cel puțin 500 EUR pentru bolnavii incurabili din regiunile Republicii Moldova.

În fiecare an, scopul principal al evenimentului este de a colecta fonduri pentru a susține dezvoltarea serviciilor gratuite de îngrijire paliativă și pentru a menține activitatea în cadrul echipelor care fac parte din Rețeaua Hospices of Hope Moldova în regiunile Orhei, Soroca, Taraclia și Ocnița.

În acest an, 25 cicliști au parcurs 440 km pe următorul traseu: Chișinău – Hâncești – Cimișlia – Comrat – Taraclia – Cahul – Cantemir – Leova – Hâncești – Drăgușeni – Chișinău. Traseul a fost unul circular cu scopul de a ajunge la echipa paliativă din Taraclia și de a reveni înapoi colectând fonduri pentru cei peste 200 beneficiari lunar care au nevoie de îngrijiri paliative și fac parte din rețeaua Hospices of Hope Moldova.

În anul acesta, a fost colectată suma de 404 794 MDL donații financiare și servicii/bunuri, dintre care 6% au constituit cheltuielile organizatorice. Suma acumulată va fi distribuită proporțional către echipele paliative mobile şi va acoperi aproximativ 1300 de vizite paliative la domiciliu.

Hospice Bike Tour este un eveniment caritabil organizat de Hospices of Hope Moldova, fondurile colectate în urma evenimentului fiind utilizate pentru menținerea serviciilor gratuite de îngrijire paliativă oferite persoanelor care suferă de boli incurabile și/sau condiții limitatoare de viață din regiunile Ocnița, Orhei, Soroca și Taraclia.

Nu am fi putut organiza acest eveniment fără suportul cicliștilor, partenerilor și voluntarilor. Suntem nespus de mândri să anunțăm susținătorii, partenerii și voluntarii #HospiceBikeTour 2021 pe care îi mulțumim enorm pentru dedicație, suport și donație.

Mulțumim cicliștilor care au rezistat, prin vânt, văi și dealuri, chiar și atunci când nu mai aveau puteri, ei au continuat să cicleze pentru copiii și adulții care suferă de boli incurabile, au continuat și au reușit să facă parte acestui traseu complicat: Anthony Mauger, Corina Ovcearenco, Dumitru Guzun, Evgheni Camenscic, Ion Vasilica, Mihai Chitanu, Viorel Chihai, Glenn Ford, Aliona Rotaru, Victor Niculin, Andrei Anghelov, Ion Lungu, Alexandru Namasco, Roma Angheni, Tatiana Butuc, Ion Volcov, Sergiu Scolinic, Tania Cotiga, Anna Rodina, Petru Albu, Andrei Chiforisin, Andrei Lutenco, Raluca Muntean, la fel și ambasadorii care s-au alăturat E.S. Steven Fisher și E.S.Kestutis Kudzmanas. Voluntarii: Vica Tepordei, Cătălin Coșleț și Irina Goncearenco.

Parteneri:

• SADE Moldova
  • OTP Bank
  • Slovak AID
  • Ambasada Britanică la Chișinău în prezența E.S. Steven Fisher
  • Ambasada Lituaniei la Chișinău, în prezența E.S. Kestutis Kudzmanas
  • Ambasada Romaniei la Chișinău, în prezența E.S. Daniel Ionița
  • Inspectoratul Național de Securitate Publică

Parteneri secundari și parteneri de cicliști:

• Grawe Carat
  • Gladei and Partners
  • CCI Franța-Moldova
  • KVG (SUA)
  • GeoGalileo
  • BiOrganic Raw Cafe
  • Etalonus Grup
  • Coca-Cola HBC
  • ALFA Diagnostica
  • Kreyon
  • Neokinetica
  • TIDBID
  • Crosus Life
  • Fruits and berries
  • La Placinte

Partener principal media: TV8

Parteneri media prezenți la antrenamente și #HospiceBikeTour: Moldova 1, Publika TV, TVR

Mulțumiri speciale și pentru autoritățile locale care ne-au întămpinat:

• Guvernatoarea UTA Gagauzia, doamna Irina Vlah – pentru primire călduroasă
  • Președintele raionului Leova, domnul Nicolae Prițcan și viceprimarul orașului Leova, Oleg Crețu
  • Primarul orașului Comrat, Serghei Anastasov – pentru gustările găgăuze și primire frumoasă în orașul Comrat dar și pentru alăturarea în cursa de ciclism.
  • Vicepreședintele raionului Cimișlia, domnul Vadim Torgai
  • Primarul orașului Cahul, Nicolae Dandiș
  • Primarul orașului Cantemir, Roman Ciubaciuc
  • Primarul orașului Taraclia, Veaceslav Lupov
  • Primarul orașului Hâncești, Alexandru Botnari

La fel, mulțumim echipei care face parte din Rețeaua Hospices of Hope Moldova din Taraclia, doamnei Maria Chiose care s-a pătruns de cauză și s-a implicat grandios în buna desfășurare a proiectului în raionul Taraclia, dar și pentru că a urcat alături de echipă și a ciclat în susținerea beneficiarilor noștri. Mulțumim echipa paliativă din Taraclia.

Vrei să participi la #HospiceBikeTour 2022?

Vrei să fii sponsorul #HospiceBikeTour 2022?

Pentru detalii referitor la evenimentul din anul 2022 ne puteți contacta la +373 79 266407 sau Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..