Chișinău, 25 mai 2023 - Astăzi, Hospices of Hope Moldova a inaugurat Centrul de zi „Centrul Speranței Chișinău", marcând un moment important în îmbunătățirea calității vieții pacienților ce suferă de boli limitatoare de viață, ameliorarea stării lor fizice prin atenuarea durerii și ameliorarea stării psiho-emoționale. Evenimentul de lansare a avut loc la sediul Centrului, situat pe strada Iurii Gagarin 10, din Chișinău.

Inaugurarea Centrului Speranței, dezvoltat de organizația britanică Hospices of Hope Moldova, a avut loc în prezența Fondatorului și CEO al organizației din Marea Britanie, Graham Perrols și Anna Perrols, Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, Ambasadorul Marii Britanii, E.S. Steven Fisher și Avocatul Poporului, Ceslav Panico.
„Centrul Speranței Chișinău" are drept misiune de a oferi îngrijire paliativă de calitate și confort pacienților cu boli terminale și familiilor acestora. Centrul de zi va contribui esențial la ameliorarea calității vieții persoanelor aflate în suferință, oferindu-le serviciul specializat al medicului, asistentului medical și social, fizioterapeutului și psihologului. Sprijinul organizaţiei este disponibil și pentru familiile pacienţilor aflați la evidenţă, dar și a refugiaților din Ucraina.
Evenimentul de deschidere a reprezentat o oportunitate de a atrage atenția asupra nevoilor speciale a pacienților aflați în îngrijire paliativă și de a mobiliza sprijinul comunității în colectarea fondurilor necesare pentru a asigura servicii gratuite de calitate prin intermediul Centrului de zi „Centrul Speranței Chișinău". Participanții au fost informați despre proiectele actuale și viitoare ale Hospices of Hope Moldova și despre modul în care donațiile și implicarea activă pot aduce o schimbare semnificativă în viețile celor aflați în suferință. Donațiile pentru noul centru de zi pot fi făcute accesând acest link: https://paynet.md/psp/093872

Veronica Dragnev - Sacara, directoare Hospices of Hope Moldova, a menționat: „Deschiderea Centrului de zi Speranța din Chișinău, reprezintă o nouă etapă de dezvoltare a organizației, deschiderea acestui Centru a fost o dorință a întregii echipe, de care acum ne bucurăm cu toții să o vedem realizată. Suntem dedicați să oferim serviciile de îngrijire paliativă pacienților noștri și să sprijinim familiile acestora momente dificile. Centrul de zi este un loc de speranță și susținere pentru toți cei care au nevoie de îngrijire paliativă."

Ala Nemerenco, Ministra Sănătății Republicii Moldova: „Vă asigurăm de susținerea noastră necondiționată în misiunea voastră de a oferi servicii care aduc un enorm sprijin sistemului medical și ușurează viața în spitale, menținând pacienții în tratamente și oferindu-le și alte servicii atât de necesare pentru ei. Este crucial să depunem eforturi pentru a aduce cât mai mulți oameni care se confruntă cu boli grave în „Centrul Speranței Chișinău”, deoarece aici este un loc în care se regăsește viața, mișcarea și speranța. Ministerul Sănătății vă va susține în continuare și vă încurajează să continuați această importantă inițiativă în beneficiul comunității."

Graham PEROLLS, Fondatorul Hospices of Hope din Marea Britanie: „Nimeni nu ar trebui să treacă printr-o boală gravă în singurătate, de aceea Hospices of Hope a dedicat ultimii 32 de ani dezvoltării serviciilor de îngrijire paliativă în Europa de Sud-Est. Sunt extrem de încântat că am reușit să deschidem primul centru de zi de îngrijire paliativă în Chișinău. După ce am observat echipa în acțiune, pot afirma cu certitudine că pacienții care trec pragul centrului simt o mare doză de dragoste și compasiune. Deși vindecarea poate fi imposibilă, suntem aici pentru a ajuta pacienții să continue lupta împotriva bolii și să știe că întotdeauna au pe cineva de încredere la care să apeleze în momentele de nevoie.”

Ceslav Panico, Avocatul Poporului, a menționat în cuvântul său de salut. „Deschiderea Centrului de zi de îngrijiri paliative este un pas important în a oferi pacienților sprijinul necesar, astfel încât să nu se simtă abandonați. Suntem încântați că există mai multe opțiuni în ceea ce privește serviciile paliative și ne propunem să le dezvoltăm în continuare. Ca Oficiu al Poporului, am aprobat o strategie de dezvoltare pentru perioada 2023-2030, unde prioritatea principală este respectarea drepturilor la sănătate. Vom continua să sprijinim și să promovăm respectarea, prevenirea și promovarea drepturilor la sănătate! Salutăm eforturile depuse pentru deschiderea acestui centru și suntem hotărâți să asigurăm accesul la servicii de îngrijire de înaltă calitate pentru toți cetățenii.”

Programul evenimentului a inclus și un tur ghidat al Centrului Sperantei Chișinău - care a contribuit la o mai bună înțelegere a necesităților beneficiarilor noștri, pentru care serviciile de îngrijire oferite de rețeaua Hospices of Hope Moldova sunt o ultimă speranță.
Pentru mai multe informații, vizitați www.hospicesofhope.md și paginile de Facebook și Instagram „Hospices of Hope Moldova”.

Date de contact: